Strategie
- na začátku hry se dáte do budování domobrany a zaútočíte na protivníka hned v době temna. útočte pouze na budovy dostatečně vzdálené od centra města . tato strategie je pouze základem pro další strategie (třeba maarush). k této strategii potřebujete mít dostatečné zdroje jídla a zlata, takže vám zbyde méně jídla na vesničany a postup do feudálu. drush se dá tedy uplatnit hlavně při hře 1 vs. 1, kde vám nehrozí nebezpečí útoku od jiného protivníka než od toho, kterého jste právě poctil svou návštěvou.
- angličané, aztékovém gótové, mongolové a mayové.
- ve feudálu začnete chrlit muže ve zbrani a s nimy zlikvidujete nejdříve budovy vzdálenější od centra města a pak, až z nich budete mít dostatečně velkou armádu, zaútočíte i na centrum města a zničíte ho. na tuto strategii je opět nutné mít dostatek jídla a zlata, musíte tedy už době temna začít těžit větší množství zlata a farmařit, v případě japonců spíše rybařit. tato strategie se dá využít i ve hře více hráčů, je to však nebezpečné a musíte mít podporu spojenců.
- gótové, japonci, keltové a vikingové.
- ve feudálu začnete produkovat na zlato nenáročné muže s ošpěpem plus kopijníky, jako ochranu před lučištníky a s nimy zlikvidujete nejdříve budovy vzdálenější od centra města a pak až jich budete mít dostatek, zaútočíte i na zbytek města a zničíte ho. je dobré kombinovat tuto strategii s maarush.tato strategie je nenáročná na zlato, ale o to náročnější na dřevo a jídlo. největší problém nastává, utvoří-li nepřítel větší množství mužů ve zbrani nebo věží. tato strategie je velice riskantní a navíc většinou potřebjete pomoc spojenců. hrajete-li 1 vs. 1, dá se to řešit již zmíněnou kombinací s jinými strategiemi, nejen maarush (ale klidně i s ní).
- angličané, gótové, hunové, keltové, mongolové a vikingové.
- po postupu do feudálu postavíte věže u protivníkových pil a skladů surovin (můžete je obehnat palisádovou zdí a naplnit lučištníky) a po vytvoření armády můžete zaútočit na nepřítele , který bude mít zdecimovanou ekonomiku. stavbu věží si řádně rozmyslete, aby se dvě sousední věže vždy kryly, neboď ve feudálu nemůžete vynalézt vražedné jámy. nepřítel může také na věže zaútočit, a to buď pomocí mužů ve zbrani nebo vesničanů. postavte tedy i nějakou armádu na ochranu před takovými útoky! nakonec zbývá zničit centrum města, na které musíte zaútočit buď muž ve zbrani nebo po postupu do castlu beranidly.na tuto taktiku je v prvé řadě třeba dostatek kamene. ten byste měli těžit již od doby temna nejméně pěti (raději však více) vesničany. tato strategie je tak středně náročná, vyžaduje však trochu zkušeností.
- germáni a korejci.
- na nepřítele zaútočíte ve feudálu z moře pomocí galér a zničíte mu přístav a poté celé pobřeží. tato strategie se dá využít pouze u map s voudou, jako jsou ostrovy nebo spojené ostrovy. na strategii je potřeba trochu dřeva a zlata a hlavně víc (minimálně 5) přístavů. dále je nutné se vylodit na pevninu a zničit nepřítelovi jeho město, ale s tím můžete (ale nemusíte) počkat až do imperiálu, kdy budete mít dalekonosné katapulty, se kterými je možno střílet z loďmi jištěného pobřeží hluboko do vnitrozemí.
- saracéni a vikingové.
-postoupíte do castlu a vytvoříte armádu z velmi silných rytířů na koni. s nimy se vydáte ničit nepřítelovo město. jelikož rytíř na koni je velice silná jednotka, dají se s ním lehce zničit věže a dokonce i centra města a hrady (lepší je však použít pár beranidel). problémy mohou nastat, vytvoří-li si nepřítel anti-jednotky - halapartníky, velbloudy nebo mameluky. jelikož rytíř na koni není nejlevnější, budete potřebovat hodně jídla a zlata. tato strategie je poměrně lehce proveditelná, jediné překážky jsou již zmiňované anti-jednotky a cena.
- francouzi a hunové.
- postup stejný jako krush, až na to, že nezačnete vyrábět rytíře na koni, ale tarkany, kteří mají útočný bonus proti budovám. další odlišnost je ta, že na tbrush potřebujete hrad, a tudíš budete muset ve feudálu těžit nejen zlato a jídlo, ale i kámen. opět je třeba si dávat pozor na anti-jednotky.
- hunové.
- postoupíte do castlu, vytvoříte orlí válečníky a s nimi zaútočíte nejdříve na vesničany (využijete velké rychlosti orlích válečníků) a poté zničíte centrum města a hrad beranidly. orlí válčník vyžaduje na svou stavbu poměrně hodně zlata, zaměřte se na jeho těžbu! problémy nastávají v případě, má-li nepřítel větší množství věží, hradů a center měst.
- aztékové.
- po postupu do castlu, postavíte kolem deseti kostelů a v nich dáte tvořit obrovské množství mnichů. až budete mít vytvořeno asi tak padesát mnichů, vydáte se s nimy konvertovat nepřítele. v kostelech dáte mezitím výzkum technologií. až dojdete k protivníkovi, dáte se do nekontrolovatelného konvertování. konvertovat lze po vynálezu vykoupení a usmíření všechny jednotky a téměř všechny budovy. konvertovat nelze pouze hrad, centrum města a kostel. na zničení těchto budov budete muset použít beranidel nebo počkat do imperiálu na dalekonosné katapulty. k této strategii je nutno mít hlavně obrovské množství zlata (minimálně 6000), budete tedy nuceni těžit ve velkém už od doby temna a toto zlato nijak moc neutrácet. tato strategie má mnoho záludností, povede-li se vám ji však provést, nepřítele tím dokonale zničíte.
- aztékové.
- strategie podobná mrush,liší se však tím, že nemusíte od začátku těžit tolik zlata, ale počkáte na postup do castlu a vyměníte všechny své suroviny na zlato (využijete toho, že saracéni platí za obchodování pouze 5% zlata) a opět vytvoříte armádu mnichů a vydáte se na "menší" konvertování. tato strategie je podle mne ještě náročnější, ale na druhou stranu účinější - protivník do poslední chvíle neví, co ho čeká.
- saracéni.
- z počátku se soustředíte pouze na perfektně fungující ekonomiku a nestavíte téměř žádnou armádu (pouze něco málo na obranu). s tvorbou armády začnete až v imperiálu, kdy máte dostatečné množství surovin. po vytvoření obrovské armády nepřítele totálně zlikvidujete. boom je velice náročná strategie, protože přijde-li k vám nepřítel ve feudálu nebo castlu, nemáte se jak bránit.
- angličané, aztékové, číňané, germáni, japonci, keltové a mayové.
- strategie se trochu podobá boomu, ale s tím rozdílem, že si kolem své civilizace vytvoříte dvojité až trojité hradby, mezi ně umístíte věže s lučištníky a až poté se soustředíte na ekonomiku. poté opět vytvoříte obrovskou armádu, zaútočíte a nepřítele dokonale zničíte. tato strategie vyžaduje větší zkušenosti a velké zásoby kamene na tvorbu hradeb. turtle se dá skvěle uplatnit na mapách jako je černý les a podobných, kde stačí opevnit pouze malé průchody.
- germáni, korejci a mayové.
poznámka: většina strategií se dá udělat i s jinýmy civilizacemi, ale poté není strategie tak účiná, jako s civilizacemi doporučenýmy
převzato z http://aoe2.webz.cz